O Muzeum
UROCZYSTE OTWARCIE MUZEUM

GALERIA Z OTWARCIA – ZOBACZ
Całkowita wartość inwestycji wynosiła: 956 697,98 zł
Wartość dofinansowania: 438 800,00 zł
Wkład własny Gminy: 518 697,98 zł
W 1993 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie zorganizowano pierwszą po wojnie Wystawę monograficzną Augusta Zamoyskiego w 100-lecie urodzin artysty.

Młodzież Zespołu Szkół Rolniczych z Jabłonia podczas zwiedzania wystawy dzieł Augusta Zamoyskiego
w Muzeum Narodowym w Warszawie – 1993 r.
Do Jabłonia zaczęli zaglądać dziennikarze i historycy sztuki. Kontakty z Zofią Kossakowską-Szanajcą (autorką monograficznego albumu August Zamoyski), Andrzejem Watem z Paryża,. Lechosławem Lameńskim, Euzebiuszem Majem oraz autorami pierwszych prac o artyście Henrykiem Łusiewiczem i Teresą Olszewską, a nade wszystko z ostatnią żoną Heleną Zamoyską wpłynęły na podjęcie decyzji o zorganizowaniu stałego miejsca poświęconego Augustowi Zamoyskiemu.
Dzięki ogromnemu wsparciu Zarządu Krajowego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Warszawie 5 listopada 1994 roku w internacie męskim Zespołu Szkól Rolniczych w Jabłoniu została otwarta Izba Pamięci Augusta Zamoyskiego. Młodzież wspólnie z nauczycielami gromadziła w Izbie pamiątki po Zamoyskim, wspomnienia ludzi pamiętających rzeźbiarza, artykuły i opracowania naukowe.

wśród gości : żona Augusta Zamoyskiego Helena Zamoyska i minister oświaty narodowej prof. Tadeusz Pilch.

Helena Zamoyska odsłoniła tablicę pamiątkową.

z rąk przewodniczącego Rady Gminy Jabłoń – Władysława Burca

(rok 2003, przeniesienie Izby Pamięci Augusta Zamoyskiego)

Opiekę merytoryczną nad Izbą Pamięci objęło powstałe również w 2003 roku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Jabłońskiej, a sprawami technicznymi i gospodarczymi związanymi z funkcjonowaniem Izby zajmował się Urząd Gminy w Jabłoniu. Coraz więcej turystów zaczęło odwiedzać Jabłoń, zachwycał ich pałac i twórczość wybitnego rzeźbiarza, o czym świadczą wpisy do księgi pamiątkowej Izby (a obecnie Muzeum).
Wiele imprez organizowanych w Jabłoniu nawiązuje do życia i twórczości Augusta Zamoyskiego; niezwykle barwna biografia artysty zaciekawia coraz więcej młodych ludzi szukających interesujących tematów do swoich prac dyplomowych.
W 2007 roku, dzięki staraniom historyka sztuki Andrzeja Wata , Helena Zamoyska przekazała całe archiwum męża do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Nawiązana współpraca Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Jabłońskiej z Muzeum Literatury pozwoliła dotrzeć do niezwykle interesujących nieznanych wcześniej archiwaliów, np. listów mieszkańców Jabłonia do Zamoyskiego.
Odnalezione w Jabłoniu w 2009 roku na strychu czworaka, „rządcówki”, dokumenty folwarczne, listy, zdjęcia, szkice Augusta Zamoyskiego uzupełniły sprowadzone z Francji archiwum, a także stały się ważnym argumentem za przekształceniem Izby Pamięci Augusta Zamoyskiego w muzeum. W tym samym roku w Sylvanes we Francji powstało pierwsze na świecie Muzeum Augusta Zamoyskiego, gdzie zgromadzono ponad osiemdziesiąt jego dzieł.
Kontakty Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Jabłońskiej z Towarzystwem Przyjaciół Augusta Zamoyskiege Francji trwały od wielu lat. W roku 2007 Jabłoń gościł inicjatora utworzenia Muzeum w Sylvanes o. André Gouzes i mera de Michela Wolkowitskiego.

Od lewej : Wójt Gminy Jabłoń – Dariusz Łobejko, Ojciec André Gouzes, i mer Sylvanes Michel Wolkowitski

We wszystkie działania zmierzające do utworzenia najpierw Izby Pamięci, a następnie Muzeum włączały się szkoły jabłońskie, stowarzyszenia, władze samorządowe gminy, instytucje państwowe, duchowni i osoby prywatne. Ogromne wsparcie Muzeum Augusta Zamoyskiego okazują: lubelski oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Merytorycznym wsparciem służy zawsze Muzeum Historyk Sztuki – Andrzej Cebulak i Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białej Podlaskiej Janusz Maraśkiewicz.
Nasze małe, skromne Muzeum pragnie zbierać rozrzucone przez losy artysty, nieznane wydarzenia i historie z Jego życia. Zachęcamy do udziału w odkrywaniu barwnej i intrygującej biografii Augusta Zamoyskiego.
